Pomen zaščite in varovanja podatkov

Kaj so osebni oziroma poslovni podatki?

Za varovane osebne podatke štejejo tisti podatki o fizični osebi (delavcih, družinskih članih, študentih, zasebnikih, porokih, dobaviteljih – fizičnih osebah, itd.), ki kažejo na lastnosti, stanja ali razmerja posameznika, ne glede na obliko, v kateri so izraženi. Za osebne podatke štejejo zlasti :

  • identifikacijski podatki o posamezniku,
  • podatki, ki se nanašajo na pripadnost narodu,
  • podatki, ki se nanašajo na družinska razmerja,
  • podatki, ki se nanašajo na stanovanjske in bivalne pogoje posameznika,
  • podatki o zaposlitvi,
  • podatki o socialnem in ekonomskem stanju posameznika,
  • podatki o izobrazbi in pridobljenih znanjih,
  • podatki o zdravstvenem stanju  posameznika.

Poslovni podatki so tisti podatki, ki jih podjetje oziroma organizacija potrebuje, da lahko opravlja svojo dejavnost.  Poznamo različne tipe poslovnih podatkov in sicer: operativni, informacijski, podrobni, povzeti, izvedeni, samo za branje.

Upravljalski informacijski sistemi so sice večinoma usmerjeni v dobro strukturirane podatke, vendar se v informacijskih sistemih hitro povečuje pomen manj strukturiranih podatkov, ki jih ob podpori strukturiranih vključujemo v podatkovna skladišča. Primeri nestrukturiranih podatkov so zvočni in video zapisi, slike, časopisni članki, novice na radiu in televiziji ipd.


Varovanje podatkov

Varovanje osebnih in poslovnih podatkov zajema pravne, organizacijske in ustrezno logistično-tehnične postopke in ukrepe, s katerimi se:

Varnost lahko razumemo tudi na drugačen način: uporabnikom ne omogočimo dostop do vsega kar jim omrežje nudi. Ta problem je postal pereč z zapleti okoli pornografije in na šolah bomo morali nujno preprečiti dostopa do oporečnih strežnikov.

Pripravljeni moramo biti tudi na najslabše, zato moramo imeti varnostne kopije. Kopiranje lahko avtomatiziramo. Tedensko ali mesečno naredimo vsaj enkrat kopijo celotnega sistema, če imamo dovolj prostora. Dnevne kopije lahko obsegajo le sveže spremenjene datoteke.

Zelo pomembna je tudi fizična zaščita, saj mnogokrat postavimo računalnik na nepravo mesto. Ne smemo pozabiti na vzdrževanje predpisane temperature in neprekinjeno napajanje. Neposredno na varnostno občutljivih računalnikih naj delajo le zaupni uporabniki, saj so možni triki z ugasnitvijo postaje in njenim ponovnim nestandardnim dvigom. Pred vdiralci iz vsakdanjega življenja se zaščitimo kar s šolsko alarmno napravo.