Oblikovanje dokumentov s pomočjo odprte kode



Učna enota: 6. Urejevalnik - grafikoni in formule

Kaj se bomo v tem poglavju naučili

Spoznali bomo postopek za vstavljanje in oblikovanje  grafikonov. Vstavljali in oblikovali bomo matematične formule. Uporabljali bomo stila podpisano in nadpisano.

 

novo  

Nova znanja in veščine

 

Številčne podatke lahko zelo nazorno prikažemo z grafikoni. V ta namen imamo na voljo različne oblike grafikonov in niz možnosti za njihovo oblikovanje. Pomembno je, da  grafikon ni preveč zahteven, da lahko hitro razberemo podatke, katere želimo posredovati. Ne smemo pozabiti na legendo, označbe osi, če je to smiselno, in na primerno grafično obdelavo.

 

Nekatere matematične izraze (potence, indekse) lahko zapišemo s stiloma podpisano in nadpisano, medtem ko za zahtevnejše izraze uporabimo poseben urejevalnik  formul.

 

vaje

  
 
Vaje

 

1.) V imeniku  vaje/Urejevalnik naredi nov dokument za urejevalnik pod imenom tretja (tretja.odt).

2.) V tvorjen dokument vnesi tabelo (pomembna je samo vsebina, oblika in barva nista pomembni):
 

Razred

odličnih

prav dobrih

dobrih

zadostnih

nezadostnih

 

1.A

4

8

12

3

2

 

1.B

5

4

1

2

2

 

1.C

11

7

3

5

4


3.) Na osnovi tabele izdelaj grafe:

a.) za vsak razred po en tortni diagram za uspeh (glej Sliko 1) z legendo (odličnihprav dobrih...), naslovom (Uspeh za razred 1.A...) in s pripadajočimi odstotki za vsak uspeh (Nizi podatkov v vrsticah, navadna oblika, Podatkovna točka -> oznake podatkov: pokaži vrednost .. kot odstotek).
Namig: Najlažje je oblikovati en grafikon, potem ga pa primerno razmnožiš in popraviš. Vstaviš lahko grafikon brez črpanja podatkov iz tabele. Klikneš z desno tipko na grafikon in uporabiš popravljanje podatkov in samooblikovanje.

OOo

Slika1: Grafikon za 1A.

b.) skupni stolpčni 2D graf uspeha po razredih (glej sliko 2) z legendo (razredi), označbama osi (vodoravna os: uspeh, navpična os: število dijakov) in naslovom (Uspeh); vsak stolpec naj ima nadnapis s številom dijakov.


Namig: Vstaviš lahko grafikon s črpanjem podatkov iz tabele. To pomeni, da aktiviraš vstavljanje grafikona takrat, ko si v tabeli. Tako bodo podatki iz tabele preneseni v podatkovni list grafikona. Nato klikneš z desno tipko na grafikon in uporabiš  samooblikovanje.

OOo

Slika 2: Grafikon za skupni uspeh.

4.) Napiši formuli za:

a.) hitrost pri enakomernem gibanju: OOo
b.) vsoto dveh vektorjev: OOo

 

Namig: Urejevalnik za formule dobimo z vstavi ->Objekt  -> Formula. Prvi dve vrstici gumbov služita za izbor družine oblik, iz ostalih vrstic pa potem točno določimo, katero obliko bomo uporabili.


5.) Napiši brez uporabe urejevalnika za enačbe naslednji zvezi:

a.) Ai = Bi + Ci
b.) c2 = a2 + b2

 

Namig: Gumba za podpisano in nadpisano navadno nista v objektni vrstici. Vstavimo ju tako, da z desno tipko miške kliknemo v objektno vrstico in ju odkljukamo pod opcijo vidnih gumbov. Uporaba je potem podobna kot za ostale stilne gumbe.

6.) Spodaj napiši svoje ime in priimek!

7.) Shrani dokument!

 


 

linki  

Koristne povezave:

 

LUGOS; http://www.lugos.si/

OpenOffice.org; http://www.openoffice.org/


2003-2007, Renato LUKAČ