Oblikovanje dokumentov s pomočjo odprte kode



Učna enota: 8. Urejevalnik - kazala

Kaj se bomo v tem poglavju naučili

Naučili se bomo uporabljati napise objektov, tvoriti kazala, vnašati bibliografske podatke in uporabljati sklice na bibliografske vnose.

 

novo  

Nova znanja in veščine

 

Pri objektih imamo  možnost določitve napisov. V njih se uporabljajo posebni števci, tako da nam ni treba skrbeti za preštevanje objektov.  Na osnovi napisov je možno izdelati kazala. Poleg kazal za objekte in vsebinskih kazal so pomembna abecedna kazala. V ta namen določimo besede, katere želimo imeti v kazalu, za navedbo pripadajočih strani pa poskrbi aplikacija.

Posebej pomembna je bibliografija. V dokumentu lahko uporabimo dele besedila ali slikovno gradivo iz drugih del, vendar moramo navesti vir teh podatkov. Bibliografske sklice uporabljamo tudi, ko želimo bralcu nakazati, kje lahko najde več informacij na določeno temo. 

 

vaje

  
 
Vaje

 

1.) V podpodročju vaje/Urejevalnik  naredi nov dokument za urejevalnik pod imenom peta (peta.odt)!

2.) Na prvo stran vstavi tabelo za urnik z avtomatskim formatiranjem oblika "Rjava" z avtomatsko arabskim številčenim napisom spodaj z vsebino "Tabela 1: Urnik." Nad tabelo dodaj naslov "Moj urnik" s slogom naslov1, ki vsebuje avtomatsko številčenje!


Namig: To storiš z  Vstavi -> Tabela in potem aktiviraš gumb Samooblikovanje ter izbereš obliko "Rjava". Številčenje v slogu nastaviš tako, da v slogovniku označiš želeni slog in potem z desno tipko miške aktiviraš spremembo sloga. Izbereš jeziček za številčenje in nastaviš želeno obliko številčenja.

3.) Prej vneseno tabelo skopiraj na drugo stran in popravi podnapis "Tabela 2: Urnik v drugo."!

4.) Na drugi strani dodaj naslov "Urnik v drugo" s slogom naslov1!

5.) Na tretji strani dodaj naslov "Slika" s slogom naslov1 in pod njo vstavi sliko iz vaje 9-10 z napisom: "Slika A: Moja umetnost."

Namig: Za avtomatsko številčenje izberi tip "A B C" in pod kategorija vstavi novi vnos "Slika". Ko vstavljaš besedilo, ne pozabi na dvopičje in presledek!

6.) Pod sliko natipkaj vsaj tri vrstice besedila. Za prvo, peto in deseto besedo odstavka vstavi opombe (sprotna opomba) "Prva opomba", "Druga opomba" in "Tretja opomba"!


Namig: Pazi: kadar vstavljaš opombo, ne označiš besede, ampak se postaviš neposredno za besedo in aktiviraš vnos sprotne opombe!

7.) Drugo, sedmo, osmo in deveto besedo vstavi v bazo za abecedno kazalo.


Namig: Besedo, ki jo želiš vstaviti v abecedno kazalo, označiš in v oknu, ki se ti odpre pod Vstavi -> Kazala vsebine -> Vnos, aktiviraš gumb "Vnesi".

8.) Na konec prvega stavka daj sklic na bibliografski vnos [1], katerega tudi vnesi (kratko ime: INF, vrsta: knjiga, avtor: Marko Horvat, naslov: Informatika, Leto: 2001, Zalożnik: DZS).


Namig: Bibliografske vnose vstavljaš pod Vstavi -> Kazala vsebine ->  bibliografski vnos in izbereš želeni vnos. Če vnos še ni v bazi, ga vneseš pod Dodaj vnos in nastaviš podatke.

9.) Na četrti strani vstavi avtomatsko generirano vsebinsko kazalo z naslovom "Vsebinsko kazalo", nato kazalo tabel z naslovom "Kazalo tabel", nato kazalo slik z naslovom "Kazalo slik", bibliografijo z naslovom "Literatura" in nazadnje abecedno kazalo z naslovom "Abecedno kazalo".

 

Namig: Kazala vstavljaš pod Vstavi -> Kazala vsebine ->  Kazalo vsebine in izbereš želeno kategorijo ter ji nastaviš obliko.

10.) Shrani dokument!  


 

linki  

Koristne povezave:

LUGOS; http://www.lugos.si/

OpenOffice.org; http://www.openoffice.org/


2003-2007, Renato LUKAČ