Oblikovanje dokumentov s pomočjo odprte kode



Učna enota: 15. Multimedija 

Kaj se bomo v tem poglavju naučili

Seznanili se bomo z multimedijskimi orodji, naučili se bomo ločiti med različnimi vrstami podatkov z večpredstavitveno vsebino.

 

novo  

Nova znanja in veščine

 

Vse bolj je pomembna mutimedijska predstavitev informacij. Pomembna postajata tako zvok kot tudi video. V ta namen rabimo orodja za predvajanje zvoka XMMS in videa MPLAYER. Poleg omenjenih orodij obstaja niz drugih s podobno funkcionalnostjo, vendar ti sta dve najbolj podobni razširjenim predvajalnikom na drugih platformah. Ta orodja so navadno zelo modularna, kar pomeni, da s posameznimi vstavki lahko bistveno dodelamo njihovo funkcionalnost. Na primer XMMS v osnovni izpeljanki ne predvaja MP3 datotek. V ta namen je potrebno naložiti poseben modul, ki to omogoči. Podobno je z drugimi vrstami datotek. 

mplayer, xmms

Slika 1: Predvajanje videa z Mplayer in glasbe z XMMS.

 

Grafični vmesnik nam omogoča enostavno izbiro multimedijskih datotek in fine nastavitve za njihovo predvajanje. Obdelavo nam omogočajo druga orodja, tako na primer za zvok AUDACITY in za video CINELERRA. Ločiti moramo torej med orodji za predvajanje in orodji za obdelavo zvoka ali videa. 

audacity

Slika 2: Obdelava zvoka z Audacity.

 

cine

Slika 3: obdelava videa s Cinelerra.

 

vaje

  
 
Vaje

 

1.) Uporabi predstavljena orodja. S spleta naloži multimedijske datoteke in jih predvajaj s primernimi orodji. Poskusi jim spremeniti format in narediti izseke.                        

 


 

linki  

Koristne povezave:

LUGOS; http://www.lugos.si/

Konqueror; http://www.konqueror.org/

KDE; http://www.kde.org/

Mozilla; http://www.mozilla.org/


2003-2007, Renato LUKAČ