Prenos datotek

Kaj se bomo v tem poglavju naučili?

Spoznali bomo popularen računalniški koncept strežnika in odjemalca. Ugotovili bomo, kako lahko datoteke kopiramo k sebi iz oddaljenega računalnika ali od nas na oddaljeni računalnik. Spoznali bomo tudi pomen varnega prenosa datotek.

Uvod

Willie W. Webfoot discusses File Transfer Protocol

Pri prenašanju datotek preko interneta se srečamo z različnimi problemi. Prvi je raznoličnost (heterogenost) računalnikov na omrežju. Drug problem pa je varnost prenašanja. Ta je precej več kot le šifriranje (enkripcija) prenašanih datotek.

Med računalniki, navezanimi na internet, lahko prenašamo datoteke na različne načine. Tako lahko uporabljamo protokole SCP (Secure Copy), FTP (File Transfer) ali SFTP (Secure File Transfer Protocol).

 

Strežniki in odjemalci

Če želimo za prenos datotek uporabiti eno od teh metod, poramo pognati program- odjemalec, ki z našega računalnika vzpostavi povezavo, na drugem, gostiteljskem računalniku pa že mora teči strežni program, ki sprejme tako povezavo in obdela zahtevo, ki pride z odjemalčeve strani.

Ko je povezava med strežnikom in odjemalcem vzpostavljena (to spominja na vzpostavitev telefonske zveze med dvema uporabnikoma) , lahko sprožimo prenos datotek  od strežnika proti odjemalcu ali v obratni smeri. Izvajamo lahko tudi druge datotečne operacije, kot je preimenovanje in brisanje datotek.

Na splošno lahko strežni računalnik sočasno sprejme več FTP povezav, lahko pa pri tem zaradi varnosti dostop omejimo.  Skoraj vsi taki sistemi  delujejo tudi kot SSH (Secure Shell)  strežniki, ki sprejemajo varovane pov ezave SCP in SFTP. Strežne programe bi lahko poganjali tudi na svojem računalniku, čeprav večina uporabnikov potrebuje le odjemalske programe. 

Če izvajamo tudi strežne programe, moramo bolj pazljivo izvajati tudi ustrezne varnostne ukrepe. Za sam prenos uporabljamo znani protokol TCP/IP. Ta omogoča (tudi)  izmenjavo datotek tudi med računalniki z različnimi operacijskimi sistemi.

Ko želimo prenašati datoteke iz svojega računalnika na strežnega ali obratno, nas sistem vpraša za geslo. Na strežniku so lahko tudi javno dostopne datoteke. V tem primeru se običajno predstavimo z naslovom naše elektronske pošte ter z geslom »anonymous«.
Seveda lahko kopiramo datoteke k sebi, če imamo pravico do branja. Prenos datotek na strežnik pa je možen le, če imamo pravico do pisanja v ciljni direktorij.

Obstaja vrsta programov, ki omogočajo prenašanje datotek po protokolu FTP.

Na našem računalniku lahko za prenos uporabimo kar spletni brkljalnik. Lahko pa uporabimo poseben odjemalski program, na primer  WS_FTP.

Uporaba orodja SSH (Secure Shel)

SSH nudi intuitiven grafični vmesnik, funkcijsko podoben Microsoftovemu raziskovalcu (Windows Explorer) za enostaven način prenašanja datrotek med našim, lokalnim računalnikom in oddaljenim strežnikom.  Takih grafičnih oken imamo lahko sočasno odprtih več.  

filetransfer-61.gif


Prenašanje datotek z orodjem SSH je varovano.  Ni pa to orodje le nadomestek odjemalca FTP. S tem orodjem se lahko prijavimo le na oddaljeni računalnik, ki poganja strežno programsko opremo mSSH. Ne moremo pa se prijaviti na navaden, nevarovan FTP strežnik.