Mediji za hranjenje podatkov
Hierarhija pomnilnikov
Pomnilnike ločimo po trajnosti zapisa, kapaciteti, dostopnih časih in ceni glede na enoto shranjene informacije.
Hierarhija pomnilnikov
Kriteriji za izbiro pomnilnika
Glavni kriteriji za izbiro pomnilnika (medija) za hranjenje fizične podatkovne baze so:
- sposobnost hranjenja razmeroma velikih količin podatkov,
- trajnost pomnjenja,
- hitrost vpisovanja, spreminjanja in dostopa do podatkov,
- nizka cena na enoto shranjenih podatkov.
Na osnovi omenjenih kriterijev, sta najboljši izbiri:
- za sprotno delo s podatki oz. za 'on-line' dostop do podatkov trdi disk;
- za hranjenje arhivskih kopij podatkov oz. za 'off-line' dostop magnetni trak.
Zastavlja se vprašanje: ali morajo programerji oz. skrbniki podatkovnih baz prilagajati obliko shranjevanja podatkov fizičnemu mediju?
Odgovor je preprost: ne. Za tovrstno prilagajanje poskrbi operacijski sistem oz., če gre za uporabo podatkovne baze sistem za upravljanje s podatkovno bazo skupaj z operacijskim sistemom.
Podatki so vedno shranjeni v datotekah
V primeru uporabe datotek in v primeru uporabe podatkovne baze, so podatki v končni fazi shranjeni v obliki datotek. Obstajata dva nivoja datotek:
- nivo logičnih datotek in pristopnih poti in
- nivo fizičnih datotek.
Za shranjevanje in dostop do fizičnih datotek skrbi operacijski sistem, za preslikavo logičnih datotek v fizične skrbi sistem za upravljanje s podatkovno bazo.
Učinkovitost dostopa do podatkov
Učinkovitost dostopa do podatkov ni odvisna le od tehničnih značilnosti izbrane strojne opreme (denimo, od hitrosti trdega diska). Tudi tehnično osebje z določenimi postopki pospeši dostop do podatkov. Pri tem se upoštevajo naslednja pravila:
- Maksimalno izrabiti RAM pomnilnik (če program potrebuje veliko podatkov, jih naenkrat čim več prepišemo z diska v glavni pomnilnik).
- Minimizirati število dostopov do diska (bolje je naenkrat prebrati 1MB podatkov, kakor 1024 krat brati po 1KB podatkov).
- Pazljivo organizirati podatke na disku (poiskati način, ki omogoča čim bolj neposredno dostopanje do želenih podatkov in s tem se izogniti zaporednemu iskanju po velikih datotekah).
- Optimizirati sistem iz izrabiti prednosti 1. – 3. (kodo in podatkovne strukture definirati tako, da se izrabijo prednosti dobrega upravljanja s pomnilnikom, diskom in datotečno organizacijo).