Pomnilnik računalnika

Kaj se bomo v tem poglavju naučili

 

Spoznali bomo, da pri računalniku najdemo več vrst pomnilnikov, ki imajo vsak svoj namen. Ko govorimo o pomnilniku računalnika, mislimo pri tem največkrat na glavni pomnilnik, poznan tudi po angleški kratici RAM.

 

Kaj je pomnilnik računalnika?

 

Pod pojmom računalniški pomnilnik razumemo predvsem integrirana vezja s popularnim imemom RAM (Random Access Memory). Ta pomnilnik služi pomnenju programov in podatkov med samim delovanjem računalnika. Pravimo mu tudi glavni pomnilnik. Ima pa računalnik še druge pomnilne komponente. Njihov pomen bomo spoznali v tem poglavju.

Primarni pomnilnik  

Primarni pomnilnik  je neposredno povezan s centralno procesno enoto računalnika. directly. Brez njega CPE ne more delovati pravilno. Če poiščemo analogijo v biologiji, vemo, da potrebujemo pljuča (za shrambo kisika), če naj bo delovanje srca smiselno (prečrpavanje s kisikom obogatene krvi).  Sicer pa pod primarnim pomnilnikom razumemo naslednje vrste pomnenja:

 

·         Registri procesorja so sestavni del centralne procesne enote. Vsebujejo podatke, ki jih potrebuje aritmetično-logična enota za izvedbo tekočega ukaza. Ker so integrirani v samo CPE, so tehnično gledano najhitrejša oblika računalniškega pomnenja

·         Pomnilnik “cache” je tudi interni pomnilnik, ki omogoča centralni procesni enoti večjo prepustnost. Ta tip pomnilnika mora biti zaradi večje hitrosti čim bližje samemu procesorju.  Večjo prepustnost dosežemo tako, da kopijo pogosto uporabljanih podatkov, ki so sicer v glavnem pomnilniku, pomnimo v tem – vmesnem pomnilniku.  

·         Glavni pomnilnik vsebuje programe, ki trenutno tečejo v računalniku, in podatke, ki jih ti programi potrebujejo.  V sodobnih računalnikih je glavni pomnilnik na posebnih ploščicah z integriranimi vezji. Pravimo mu tudi RAM (Random access Memory).   S CPE je neposredno povezan preko pomnilniškega in podatkovnega vodila (memory bus). Aritmetično logična enota procesorja hitro premešča podatke med registri procesorja in lokacijami v glavnem pomnilniku. Tem pravimo tudipomnilniški naslovi”. Pomnilniškemu vodilu pravimo tudinaslovno vodilo” in skupaj s podatkovnim vodilom predstavljadigitalno avtocestoračunalnika. Način dostopa in hitrost sta dve glavni tehnični razliki med glavnim pomnilnikom in masovnimi pomnilnimi mediji (kot so trdi diski ipd).  Slednjim pravimo tudi sekundarni pomnilniki (fiksne naprave, kot so trdi diski) ali terciarni pomnilniki ( avtomatsko izmenljive naprave, lahko so to CD,). Poleg tega ima skoraj vsak računalnik pogone za ročno izmenljive pomnilne medije (tipično CD ali diskete)

 

Pomen teh, različnih vrst pomnilnikov v računalniku prikazuje spodnja slika: