Token Ring

Ikona ucSredstva Aktivnost

Tehnika dostopa z žetonom (Token ring)

Metoda Token Ring je bila razvita v letu 1970 pod okriljem podjetja IBM. Deset let kasneje je postala metoda standardizirana pod oznako IEEE 802.5. V standardu so definirane tehnike dostopa s hitrostmi prenosa 1 Mbit/s, 4 Mbit/s in 16 Mbit/s. V začetku osemdesetih let je proizvajalec IBM nudil hiter razvoj komunikacijske opreme, prirejene za IBM-ove računalnike. Zato se je metoda Token Ring uveljavila predvsem v okoljih, kjer je prevladovala oprema proizvajalca IBM.

Token Ring predstavlja logično topologijo obroča, fizično so delovne postaje povezane v topologijo zvezde. Prenosni medij je oklopljena ali neoklopljena sukana parica ali optična vlakna.

Mehanizem Token Ring uporablja za dostop do omrežja okvir s tremi zlogi, imenovan žeton (token). Žeton kroži v omrežju od postaje do postaje. Postaja, ki želi prenašati podatke, mora počakati na prost žeton, nato lahko pošlje podatke. Vsaka postaja prestreže okvir in pogleda, ali je namenjen njej. Postaja, ki razpozna v okvirju svoj naslov prejemnika (destination MAC address), vzame podatke iz omrežja, a ne sprosti žetona. Žeton sprosti šele postaja, ki je oddala podatke, ko okvir obkroži obroč.

 

Okvir in žeton Token Ringa 

Žeton je sestavljen iz treh zlogov (Slika 1: Okvir in žeton Token Ring), prvi in zadnji zlog označujeta začetek in konec žetona. Eden od bitov (bit z oznako T) v drugem zlogu nosi informacijo o zasedenosti žetona, ki označuje ali je okvir oziroma žeton prazen (T=1), ali je zaseden s podatki (T=0).

Količina podatkov, ki jih lahko postaja pošlje, ni neposredno omejena s števikom zlogov, kot je bilo to pri mehanizmu Ethernet. Definiran pa je časovni interval (okoli 10ms) v katerem mora postaja, ki je zasedla žeton, le-tega nepreklicno oddati v omrežje. Ta čas tudi omejuje količino prenešenih podatkov in nadzoruje konstanten časovni dostop do omrežja. Token Ring lahko točno določi čas, kdaj bo določena postaja imela dostop do medija. Standard namreč omejuje število postaj v enem obroču (največ 250) in definira časovni interval, v katerem ima postaja žeton v posesti. Token Ring je zato primeren za uporabo predvsem v robustnih omrežjih, kjer je potrebno zagovoiti čas, v katerem bo določena postaja nepreklicno zasedla prenosni medij. Takšna omrežja so omrežja bank, zavarovalnic, podjetja z avtomatizirano proizvodnjo in druge.

Danes mehanizem Token Ring počasi izginja tudi iz teh omrežjih, izpodrivata ga že prej omenjeni tehniki Fast Ethernet in Gigabit Ethernet.


img34_8
Slika: Okvir in žeton Token Ring

Delovanje Token Ringa