FDDI

Ikona ucSredstva Aktivnost

FDDI (Fiber Distributed Data Interface)

Ameriška organizacija za standardizacijo ANSI (Americal National Standard Institute) je v sredi leta 1980 razvila tehnologijo FDDI, ki naj bi zagotovila hitrejši prenos podatkov, povezljivost postaj na daljših razdaljah in večjo robustnost ter zanesljivost omrežja. Obstajata dve vrsti različici standardov: osnovna FDDI I in FDDI II; mi bomo govorili le o prvi.

Prvotno je FDDI za prenosni medij uporabljala samo enorodovna ali večrodovna optična vlakna, različica standarda CDDI (Copper Distributed Data Interface) pa definira prenos tudi preko sukane parice. Obe različici zagotavljata prenosne hitrosti do 100 Mbit/s, razlikujeta pa se v dometu. V primeru uporabe optičnih vlaken sta lahko dve postaji oddaljeni največ do 2500m, sukana parica omogoča prenos na razdalji do 100 m.

FDDI ima topologijo dvojnega obroča. Primarni obroč se navadno uporablja za prenos podatkov, sekundarni obroč predstavlja dodatno povezavo v primeru izpada. V primeru izpada primarnega obroča lahko za prenos podatkov uporabimo redundantni obroč.


Delovanje dvojnega obroča

Oglejmo si kako deluje dvojni obroč v primeru okvare ali izključitve postaje, ki je priključene na dvojni obroč in v primeru prekinitve fizične povezave med postajami.

Na sliki 1 vidimo štiri postaje, priključene na dvojni obroč, ki komunicirajo preko primarne povezave. Ko postaja P3 izpade iz obroča, se samodejno vzpostavi sekundarna povezava. Postaji P2 in P4 vzpostavita sekundarno povezavo in zagotovita medsebojno komunikacijo preko P1 (MAC pomeni fizični naslov določene delovne postaje).


img35_8
Slika1: Vzpostavitev redundantne povezave
Ikona ucSredstva Aktivnost

V omrežju prihaja do prekinitve komunikacije med napravami tudi zaradi izpada fizične povezave med postajami. Na sliki 2 je med postajama P3 in P4 prišlo do napake na prenosnem mediju v primarnem obroču. Postaja P3 se je preko sekundarne povezave na postajo P2 in zaključila obroč. Komunikacija med postajami spet poteka nemoteno, spremenjena pa je pot potovanja sporočila npr. P1-P4-P1-P2-P3-P2-P1. 

Mehanizem dostopa do prenosnega medija pri tehnologiji FDDI je podoben tehnologiji Token Ring. Razlika je predvsem v :

  • prepustnosti omrežja (100 Mbit/s) in
  • načinu sprostitve žetona.

Zaradi prepustnosti omrežja ter redundantne povezave se je tehnologija FDDI uporabljaja predvsem za hrbtenične povezave. Vendar so tako kot tehnologijo Token Ring tudi FDDI izpodrinile različice tehnologije Ethernet, ki se danes pojavljajo na vseh segmentih krajevnih omrežij.


img40_8
Slika 2: Redundantna povezava-prekinjen kabel
Ikona ucSredstva Aktivnost

Podatkovni okvir FDDI

Okvir FDDI , je podoben zgradbi okvirja Token Ring. Dodane ima bite za sinhronizacijo in je omejen na 4500 zlogov.


img39_8
Žeton FDDI