Standardi
Predstavljajmo si današnjo množico računalnikov, ki so danes povezani med seboj v omrežje omrežij. Če ne bi veljali dogovori kako naj med seboj komunicirajo, potem bi to bilo nevzdržno prepisovanje in prilagajanje podatkov, ki se pretakajo po mreži. Zato, da bi pretok podatkov tekel normalno in da računalniki govorijo isti jezik skrbijo standardi.
Standard pomeni enega ali več formalno sprejetih protokolov, ki ga razumejo vsi uporabniki (Vidmar, 97).
Računalniki pri medsebojnem komuniciranju uporabljajo računalniški jezik. Ta je strukturiran v obliki dogovorjenih pravil in postopkov, ki jim pravimo protokoli. Računalnika, ki uporabljata različne protokole, potrebujeta posrednika, ki zna protokole ustrezno pretvoriti.
Pravila, po katerih se z interakcijo dveh proceson na plast N izvaja storitev imenujemo komunikacijski protokol. (Vidmar,55)
Standardi nastajajo na dva načina. Ene pišejo člani organizacij za standardizacijo in jih zato imenujemo pravni - De Jure. Najpomembnejše organizacije za standardizacijo na področju računalniških komunikacij so:
- ISO (International Standard Organization)
- ANSI (Americal National Standards Institute)
- EIA (Electronic Industries Association)
- IEEE (Institut of Electrical and Electronic Engineers)
- ITU-T (International Telecommunication Union of Telecommunication Standardization Sector)
- IAB (Internet Activities Board)
Najpomembnejši standard na področju povezovanja računalnikov je ISO/OSI referenčni model. ki je nastal pod okriljem ISO. Še posebno pomenben je postal v trenutku ko so se računalniki in mreže začele povezovati navzven. Še danes je podlaga za razvoj novih standardov in protokolov.
Drugi nastajajo v laboratorijih in razvojnih skupinah proizvajalcev opreme. Imenujemo jih industrijski standardi ali De Facto. Med najpomembnejše spadajo:
- SNA - System Network Architecture (podjetje IBM)
- DNA - Distributed Network Architecture (podjetje DEC)
- XNS - Xeroks Network System (podjetje XEROKS)
- DSN - Distributed System Network (podjetje Hewlett-Packard)
- DSA - Distributed System Architecture (podjetje Bull)